Leczenie dzieci

Stomatologia dziecięca (pedodoncja) jest dziedziną stomatologii zajmującą się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem chorobom zębów i jamy ustnej u dzieci oraz młodzieży.


Małych pacjentów otaczamy szczególną opieką, ponieważ nie rozumieją i nie akceptują konieczności leczenia i jest to dla nich źródłem niepotrzebnego strachu i stresu .
Zęby mleczne, tak jak zęby stałe, mogą zostać zaatakowane przez próchnicę, która nie leczona prowadzi do przykrych i bolesnych stanów zapalnych miazgi.


Dużą uwagę zwracamy na to , aby ząb mleczny pozostał w jamie ustnej zdrowy lub wyleczony do czasu naturalnej wymiany uzębienia. Jest to bardzo istotne ponieważ jego przedwczesne usunięcie może zaburzyć wzrost kości szczęk i spowodować brak miejsca w łuku na ząb stały i związane z tym nieprawidłowości zgryzowe takie jak stłoczenia, nieprawidłowe ustawienie zębów lub zatrzymanie zęba w kości .


Dla małego dziecka ważne jest przygotowanie go do pierwszej w życiu wizyty u lekarza stomatologa ,posiadamy bardzo duże , kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z dziećmi .

 


Wizyta taka nosi nazwę wizyty adaptacyjnej , i powinna być przeprowadzona w wieku 2 lat u każdego małego pacjenta. W przypadku większej skłonności dziecka do powstawania ubytków próchnicowych taka wizyta powinna zostać przeprowadzona zaraz po ich pojawieniu się ,pozwoli to wychwycić zmiany w ich początkowym stadium i wdrożyć odpowiednie postępowanie w celu wyeliminowania zmian lub zahamowania ich rozwoju.


Podczas wizyty adaptacyjnej dziecko zapoznaje się gabinetem stomatologicznym oraz lekarzem i pracującym w nim personelu. Poznaje również wszystkie urządzenia, którymi pracujemy. Dowiaduje się także o prawidłowym sposobie czyszczenia zębów i prawidłowej diecie. Wizyty te są bardzo ważne, gdyż przyzwyczajają dziecko do gabinetu w bezstresowy sposób (brak wykonywania zabiegów, które mogłyby spowodować ból i nieprzyjemne doświadczenia)


Najważniejszym sposobem na utrzymanie zębów mlecznych w dobrym stanie do momentu wymiany na stałe jest prawidłowa higiena . Po pojawieniu się pierwszych zębów trzeba rozpocząć szczotkowanie przy pomocy szczoteczek i past przeznaczonych dla odpowiednich grup wiekowych .