Profilaktyka

Odpowiednia i właściwa profilaktyka jest istotnym elementem dbania o zdrowie jamy ustnej, na którym szczególnie skupia się współczesna stomatologia. Regularne wizyty pozwalają cieszyć się zdrowym uśmiechem i unikać poważnych dolegliwości, które mogą skończyć się dokuczliwym bólem w najmniej oczekiwanym przez nas momencie oraz czasochłonnym i drogim leczeniem. Dzięki cyklicznym wizytom dentysta pozostaje w stałym kontakcie z pacjentem, co pozwala na opiekę dentystyczną dobraną indywidualnie dla każdego pacjenta .

 


W naszym gabinecie oferujemy zabiegi profilaktyczne takie jak :

 

Polerowanie i czyszczenie zębów

Regularne usuwanie kamienia dziąsłowego oraz osadu za pomocą ultradźwięków, pasty polerskiej oraz piaskarki. Zbieg ten powinien być wykonywany przynajmniej dwa razy w roku w zależność od indywidualnych skłonności powstawania kamienia, higieny pacjenta oraz stosowanej diety . Celem zabiegu jest zapobieganie chorobom dziąseł.

 

Lakowanie (uszczelnianie bruzd)

Lakowanie zdrowych zębów polega na uszczelnieniu bruzd na powierzchni świeżo wyrzniętych zębów trzonowych i przedtrzonowych , wykonywane powinno być między 6-12 rokiem życia , w zależności od wyrznięcia się poszczególnych zębów . Jest zabiegiem zabezpieczającym przed powstaniem próchnicy , zwłaszcza w głębokich , trudnych do doczyszczenia bruzdach zębów .

 

Lakierowanie

Polega na pokryciu powierzchni zębów preparatem na bazie fluoru. Lakier fluorowy wbudowując się w szkliwo, chroni je przed działaniem kwasów, które dostarczane wraz z pożywieniem i piciem , powodują erozję i ubytki szkliwa. Dzięki temu zabiegowi powierzchnia szkliwa jest wzmocniona i uodporniona na działanie próchnicy. Lakierowanie wykonujemy 2 -3 razy w roku .

 

Lapisowanie (impregnacja zębów)

Polega na pokryciu powierzchni zębów preparatem utwardzającym próchnicę (tylko w zębach mlecznych). Zabieg ma na celu zapobieganie postępowaniu próchnicy. Lapisowanie pozwala zatrzymać próchnicę, a jednocześnie ocalić ząb przed usunięciem. Zęby warto ratować, bo przedwczesne usuwanie zębów mlecznych grozi późniejszymi wadami zgryzu.

 

Kontrola radiologiczna

Nie wszystkie ubytki próchnicowe i " uśpione " stany zapalne toczące się w okolicy okołowierzchołkowej zębów możemy zdiagnozować za pomocą zwykłej kontroli uzębienia w gabinecie stomatologicznym . Pomocne są do tego zdjęcia radiologiczne całości uzębienia , są to zdjęcia pantomograficzne , które wykonywane regularnie co 2 lata upewniają nas ,że z naszymi zębami nie dzieje się nic niepokojącego . Dzięki technologii cyfrowej , zdjęcia wykonywane w naszej pracowni są bezpieczne dla zdrowia , ponieważ ilość emitowanego promieniowania jest wręcz znikoma .