Korony protetyczne

Korony protetyczne stosowane są w sytuacji rozległego uszkodzenia tkanek zęba , wtedy gdy odbudowa za pomocą wypełnień kompozytowych jest niemożliwa . Korony odtwarzają w całości zewnętrzne części zęba, są umocowane na zębach na stałe za pomocą odpowiednich cementów. Korony znajdują też zastosowanie w przypadku złamań oraz rozległych przebarwień zęba, poprzez pokrycie zęba koroną można nadać mu odpowiedni kolor.


Leczenie protetyczne rozpoczyna się od szlifowania zęba w celu uzyskania odpowiedniego kształtu, umożliwiającego nałożenie korony. Jeżeli ubytki tkanek zęba są bardzo duże, niezbędne jest często leczenie endodontyczne/kanałowe korzeni i wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego, który zapewni właściwe przenoszenie sił żucia na korzeń i zapobiegnie złamaniu się zęba pod koroną.

 

Oferujemy leczenie z wykorzystaniem kilku rodzajów koron protetycznych :


• Korony pełnoceramiczne z rdzeniem z tlenku cyrkonu lub tlenku glinu wykonywanych w technologii CAD/CAM. Zapewniają doskonały efekt estetyczny przy zachowanych najwyższych parametrach wytrzymałościowych. Tlenek cyrkonu i tlenek glinu są materiałami o doskonałej estetyce i biozgodności (nie powodują uczuleń), dobrze izolują tkanki zęba przed wpływem wysokich i niskich temperatur, a przede wszystkim cechują się bardzo wysoką wytrzymałością mechaniczną, porównywalną ze stalą. Właściwości te umożliwiają zastosowanie go do wykonania koron i mostów w dowolnym odcinku, również bocznym, gdzie jest alternatywą dla prac z podbudową metalową. Korony pełnoceramiczne wykonywane w technologii CAD/CAM - w skrócie to komputerowa frezarka wykonuje i projektuje taką koronę , są obecnie najwyższej jakości uzupełnieniami protetycznymi stosowanymi i wykonywanymi w stomatologii.


• Korony złożone licowane porcelaną - podbudowa korony wykonana jest ze stali chromo-niklowej , chromo-kobaltowej złota lub tytanu . Użycie złota zapewnia większą biozgodność z tkankami pacjenta oraz minimalizuje ryzyko powstania reakcji uczuleniowych na metal . Korony te cechują się ładną estetyką i wytrzymałością, kolorystycznie dobierane do naturalnych zębów pacjenta. Używamy najwyższej jakości porcelany.


• Korony lane-metalowe ze stali chromowo-niklowej, chromowo-kobaltowej, tytanu lub złota, które cechują się dużą wytrzymałością, lecz nie są estetyczne ze względu na metaliczny kolor, nadają się głównie do pokrycia zębów w odcinkach bocznych ,gdzie estetyka nie jest tak ważna jak w przednim odcinku zębów.