Inlay

Inlay , onlay i overlay czyli wkłady i nakłady koronowe , uzupełniają rozległe ubytki w zębach trzonowych i przedtrzonowych. Zapewniają one bardzo dokładne odtwarzanie tkanek twardych zęba ze szczególnym uwzględnieniem miejsc stycznych oraz głębokich ubytków poddziąsłowych, gdzie zastosowanie tradycyjnych wypełnień kompozytowych nie daje oczekiwanych rezultatów trwałości, precyzji i estetyki.

 


Wkłady i nakłady wykonane są z reguły z wysokiej jakości porcelany bądź kompozytu ,mogą być również wykonywane z metali lub ich stopów np. złoto, stal dentystyczna. Wkłady i nakłady porcelanowe i kompozytowe wykazują bardzo dużą trwałość i wspaniałą estetykę. Kolor ich dobierany jest indywidualnie do koloru zęba pacjenta.


Wszystkie wymienione powyżej typy czyli inlay , onlay i overlay różnią się tylko zakresem odbudowy utraconych twardych tkanek zęba począwszy od najmniejszego zakresu inlay do największego łącznie z odbudową utraconych guzków overlay .


Wkłady i nakłady koronowe
są alternatywa dla tradycyjnych wypełnień z materiałów kompozytowych , ale są tą lepszą i trwalszą alternatywą , cechują się dokładną odbudową anatomicznego kształtu korony zęba, zwłaszcza w głębokich, trudno dostępnych miejscach. Wykazują dużo większą trwałość niż tradycyjne wypełnienia kompozytowe. Większą estetykę i stabilność koloru - zwłaszcza przy zastosowaniu porcelany jako materiału.


Zabieg polega na oszlifowaniu tkanek zęba w gabinecie , pobraniu dokładnego wycisku , następnie inaly lub onlay wykonywany jest w laboratorium technicznym , komputerowymi frezarkami w systemie CAD/CAM co zapewnia dokładność pracy . Taka praca trafią do gabinetu stomatologicznego gdzie jest cementowana do powierzchni zęba za pomocą wysokiej jakości materiałów cementujących.