Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów jest popularnym zabiegiem kosmetycznym mającym na celu usunięcie części kamienia nazębnego, osadów oraz przebarwień z powierzchni zębów. Jest on przeważnie wykonywany jako uzupełnienie scalingu, czyli usuwania kamienia nazębnego.
Polega na usunięciu resztek kamienia nazębnego za pomocą podawanej pod ciśnieniem wody wraz z proszkiem zawierającym substancje ścierne.


Piaskowanie zębów
wykonywane jest ze względów estetycznych i dlatego nie kwalifikuje się tej procedury do zabiegów leczniczych. Poddanie się temu zabiegowi jest zalecane przed procedurą wybielania zębów, gdyż w niektórych przypadkach znacznie zwiększa skuteczność wybielania. Zabieg piaskowania zębów jest zalecany co parę miesięcy, jako uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Szczególnie poleca się go osobom palącym oraz pijącym sporo kawy, herbaty i czerwonego wina gdyż szybciej przebiegają u nich procesy mineralizacji płytki nazębnej i przebarwiania zębów. Pacjenci noszący aparat ortodontyczny maja utrudnione codzienne szczotkowanie zębów i dlatego w takich przypadkach również zaleca się częstsze poddawanie się piaskowaniu.

 

Zabieg piaskowania trwa około 15-20 minut w zależności od ilości osadów u danego pacjenta .